See flasku on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "flaska"
},
"expansion": "Swedish flaska",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Swedish flaska.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "flasku",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flasku",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaskuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaskusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaskumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaskunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaskunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "flasku",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "flasku",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dialectal",
"3": "Southwest",
"4": "Satakunta",
"5": "Uusimaa",
"6": "South Ostrobothnia",
"7": "Lapland"
},
"expansion": "(dialectal, Southwest Finnish, Satakunta, Uusimaa, South Ostrobothnia, Lapland)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "flask",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Lapland Finnish",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Satakunta Finnish",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "South Ostrobothnian Finnish",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Southwest Finnish",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Uusimaa Finnish",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"can, jug, milk churn"
],
"id": "en-flasku-fi-noun--gyyH3ho",
"links": [
[
"can",
"can"
],
[
"jug",
"jug"
],
[
"milk churn",
"milk churn"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "kannu"
},
{
"word": "tonkka"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈflɑsku/"
},
{
"ipa": "[ˈflɑ̝s̠ku]"
},
{
"rhymes": "-ɑsku"
}
],
"word": "flasku"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "flaska"
},
"expansion": "Swedish flaska",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Swedish flaska.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "flasku",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flasku",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaskuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaskusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaskumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaskunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaskunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaskuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaskuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaskuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "flasku",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "flasku",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dialectal",
"3": "Southwest",
"4": "Satakunta",
"5": "Uusimaa",
"6": "South Ostrobothnia",
"7": "Lapland"
},
"expansion": "(dialectal, Southwest Finnish, Satakunta, Uusimaa, South Ostrobothnia, Lapland)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "flask",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish dialectal terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Lapland Finnish",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑsku",
"Rhymes:Finnish/ɑsku/2 syllables",
"Satakunta Finnish",
"South Ostrobothnian Finnish",
"Southwest Finnish",
"Uusimaa Finnish"
],
"glosses": [
"can, jug, milk churn"
],
"links": [
[
"can",
"can"
],
[
"jug",
"jug"
],
[
"milk churn",
"milk churn"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "kannu"
},
{
"word": "tonkka"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈflɑsku/"
},
{
"ipa": "[ˈflɑ̝s̠ku]"
},
{
"rhymes": "-ɑsku"
}
],
"word": "flasku"
}
Download raw JSONL data for flasku meaning in All languages combined (19.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.